SVJETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10. oktobra u organizaciji Svjetske federacije za mentalno zdravlje (WFMH) od 1992. godine. Opšti cilj je podizanje svijesti o problemima mentalnog zdravlja u cijelom svijetu, kao i obezbeđivanje svih neophodnih resursa za podršku mentalnom zdravlju s obzirom na činjenicu da je mentalno zdravlje i dalje marginalizovano i ignosrisano. Zbog toga je veoma važno promovisati ideju o brizi o mentalnom zdravlju na istom nivou kao o brizi o fizičkom zdravlju, a samim tim liječiti mentalne bolesti kao i sve druge fizičke bolesti.

Ove godine Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se pod motom „Mentalno zdravlje na radnom mjestu kao prioritet“. Na taj način pokušava se fokus staviti na važnost radnog okruženja u brizi za mentalno zdravlje, te se naglašava da i radno okruženje mora biti prilagođeno psihičkoj dobrobiti pojedinca.

Zavod za forenzičku psihijatriju Sokolac kao ustanova koja pripada sistemu zdravstvenih ustanova, je trenutno jedan od lidera kada je u pitanju pružanje usluga iz oblasti psihijatrije i psihologije na polju mentalnog zdravlja. Zavod je prva i jednina ustanova ovog tipa na području Bosne i Hercegovine zahvaljujući kojoj je u skladu s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima osiguran adekvatan psihijatrijski tretman za osobe iz cijele zemlje kojima je izrečena mjera bezbjednosti obaveznog psihijatrijskog liječenja ili mjera bezbjednosti obaveznog liječenja od zavisnosti. Isto tako, Zavod pruža usluge neuropsihijatrijskog vještačenja, kao i tretmana svih lica koji tokom služenja zatvorskih kazni u kazneno-popravnim ustanovama ispolje mentalne smetnje koje zahtjevaju hospitalni tretman.  Ovo pokazuje da Zavod veoma uspješno sarađuje sa nadležnim sudovima, tužilaštvima, kazneno-popravnim zavodima i drugim brojnim ustanovama, predstavljajući na taj način most između pravosudnog i zdravstvenog sistema u Bosni i Hercegovini. Iako veoma mlada ustanova koja posluje tek nekih osam godina, Zavod se može pohvaliti velikim rezultatima u oblasti dijagnostike i liječenja različitih mentalnih poremećaja, a ujedno i aktivnostima na polju promocije i prevencije u oblasti mentalnog zdravlja. Do sada je u našoj ustanovi bilo hospitalizovano skoro 500 pacijenata iz svih krajeva naše zemlje, a uspjeh našeg rada se ogleda u veoma malom broju rehospitalizacija otpuštenih pacijenata, kao i kontinuiranim pohvalama za naš rad i jedinstven pristup koje dobijamo od strane samih pacijenata i njihove rodbine, kao i nadelžnih i relevantnih ustanova u našoj zemlji i regionu. Ovo samo predstavlja jednu veliku odgovornost i obavezu za nas da i u narednom periodu nastavimo raditi na daljoj edukaciji i usavršvanju naših uposlenika kako bi što profesionalnije odgovorili na svakodnevne izazove u našem radu. Svakako, to podrazumijeva nastavak njegovanja multidiscilinarnog pristupa u radu sa našim pacijentima na polju mentalnog zdravlja, jer mentalno zdravlje se njeguje baš kao i sve drugo.

      Dr Mile Jevtić, specijalista psihijatrije, pomoćnik direktora za medicinske poslove.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *